Siemabusy, spacer z pupilem, morsowanie, licytacje w Internecie i wiele innych wydarzeń. Jak w dobie koronawirusa zrobić charytatywną akcję integrującą? Lubicki sztab skupiający wszystkie sołectwa gminy Lubicz postarał się, aby było radośnie i bezpiecznie.
W tamtym roku gmina Lubicz po raz pierwszy wystartowała w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy pod własnym szyldem i rozbiła bank, zbierając 133,292,01 zł.
- Pandemia wymusiła na wszystkich nowy styl działania, ale w naszym gronie, wystarczyło rzucić hasło i już mieliśmy wiele pomysłów na to, jak zrobić tegoroczny Finał tak, aby był ciekawy i przebiegał zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami – mówi Katarzyna Gałka, szefowa lubickiego sztabu #5490.
Większość aktywności trzeba było przenieść do Internetu, głównie na profil Sztab Wośp Lubicz Dolny, ale zaplanowano także bezpieczne działania w terenie.
Lubicz m.in. nagrał balladę Mickiewicza pt. „Pani Twardowska", której każdą ze zwrotek przeczytał ktoś inny – bardziej lub mniej znany mieszkaniec lub mieszkanka gminy, obowiązkowo wrzucając datek do orkiestrowej puszki. Premiera „spektaklu" odbędzie się w dniu Finału. Powstał także lubicki teledysk do piosenki „Burze" w wykonaniu Kamila Czeszela, laureata opolskiego koncertu „Debiuty", zagrzewający do wośpowego działania.
Z kolei na FB Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym można słuchać i oglądać muzyczny projekt zespołu Baader Meinhof oraz ich przyjaciół Sławomira Pawłowskiego i Bożeny Cieślik, którzy wspólnie stworzyli cover piosenki "Serce sercu" zespołu HA-DWA-O. Jeśli oryginalny post z piosenką zdobędzie 300 lajków, to jeden z lubickich przedsiębiorców z gminy zgodził się zasilić wośpową puszkę niezłą sumą.
Na lubickim FB sztabowym już od dłuższego czasu wystawiane są także przedmioty na licytacje. Ich finał będzie transmitowany w studiu live 31 stycznia od godz. 16.00. Do wygrania m.in. moneta upamiętniająca 28. Finał WOŚP, pozłacana 24-karatowym złotem, z certyfikatem oraz autografem Jurka Owsiaka, a także koszenie ogródka przez sołtysa Krobi czy ugotowanie obiadu wraz z deserem dla sześciu osób przez panie ze stowarzyszenia w Rogówku oraz dziesiątki innych rzeczy.
Poza tym gmina wraz ze sztabem zaproponowali mieszkańcom udział w kilku wydarzeniach rekreacyjnych: morsowaniu w małych grupach w jeziorze w Józefowie; indywidualnym Biegu dla WOŚP, do czego zachęca się także miłośników kijków czy rowerzystów; oraz Spacer z pupilem dla WOŚP, podczas którego należy zrobić sobie zdjęcie ze zwierzakiem. Dla wszystkich przygotowano specjalne pakiety. Zdjęcia opublikowane przez mieszkańców w fejsbukowych wydarzeniach pozwolą na ich upamiętnienie, tworząc wirtualną galerię Finału.
W finałową niedzielę w gminę Lubicz ruszą również wesołe siemabusy, odwiedzając wszystkie 17 sołectw. Gmina zachęca do rodzinnych wyjść na spotkanie z wośpowym autem, gdzie z zachowaniem bezpieczeństwa epidemicznego będzie można dorzucić się do puszki i zabawić się w konkursie z nagrodami.
W WOŚP w gminie Lubicz zaangażowało się 28 wolontariuszy wraz z pomocnikami, szkoły i sołectwa. Sztab wsparli także lokalni przedsiębiorcy. W kilku sołectwach odbędą się dodatkowe atrakcje, np. sołecki sztab w Złotorii organizuje Rajd od serca przez Złotorię, Grabowiec, Kopanino i Nowa Wieś.
- Pandemia wyzwoliła w nas wszystkich kreatywność i entuzjazm do czynienia dobra – mówi szefowa sztabu. – Dziękujemy każdemu, kto w jakikolwiek sposób zaangażował się w akcję: darczyńcom, licytującym i pomagającym przy organizacji.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy prowadzi zbiórkę na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.
>>> PEŁEN PROGRAM LUBICKIEGO WOŚP.
Więcej informacji znajdziecie też na FB Sztab Wośp Lubicz Dolny oraz na stronie www.lubicz.pl w zakładce WOŚP.