Wygląd historycznego muralu w Złotorii na razie jest jeszcze tajemnicą, ale w najbliższą sobotę wszystko stanie się jasne, ponieważ o 15.30 nastąpi oficjalne odsłonięcie malowidła.
Autor muralu Cezary Mazurkiewicz ze Złotorii od kilkunastu dni uwija się przy ścianach budynku prowadzącego do ruin zamku w Złotorii. Teren pracy jest osłonięty siatką, ale ciekawskich nie brakuje. – Zainteresowanie jest ogromne, tym bardziej milo nam zaprosić chętnych na oficjalne odsłonięcie muralu – mówi Barbara Kisielewska, sołtys Złotorii.
Spotykamy się 23 października o godz. 15.30 na parkingu przy kościele w Złotorii.
Uwaga, tego dnia parking będzie wyłączony z użytkowania, dlatego samochody prosimy postawić przy szkole lub w innych dozwolonych miejscach.
Na telebimie ustawionym na parkingu obejrzymy krótki film dokumentalny opowiadający o I pokoju toruńskim, do którego nawiązuje historyczny mural. Przypomnijmy, że właśnie na polach w okolicach zamku w Złotorii w 1411 roku nastąpiło oficjalne przekazanie dokumentów traktatu. Do średniowiecznych czasów nawiąże także oprawa wydarzenia, a jej wagę podkreśli obecność trębaczy. Nie obędzie się także bez króla i mieszczek, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie. A na koniec sołtys i Rada Sołecka zapraszają na poczęstunek.
Barbara Kisielewska nie ukrywa radości z faktu, że jej marzenie o historycznym muralu w historycznej Złotorii w końcu dojdzie do skutku. – Nie ma przyszłości bez przeszłości – twierdzi. Bo to właśnie na polach Złotorii doszło do przekazania dokumentów I pokoju toruńskiego. Mural jest natomiast kolejnym elementem nawiązującym do tradycji. – Mamy Flisaka, jest już Zakątek Rybaka, będzie mural, lecz to nie wszystko – mówi pani sołtys. Sołectwo uruchomi też stronę internetową poświęconą Złotorii, w szczególności jej historii, a w planach, zarówno sołeckich, jak i gminnych, jest m.in. stworzenie makiety zamku w czasach jego świetności oraz prace wokół ruin.