Taka placówka, jak w Gronowie jest ewenementem w skali województwa, a może i kraju. W budynku po byłej szkole uroczyście otwarto Dzienny Dom Senior+, który sąsiaduje z przedszkolem, biblioteką i świetlicą wiejską.
Teraz to miejsce tętni życiem kilku pokoleń. Pierwsze było przedszkole. Gmina zaadoptowała część budynku szkoły podstawowej w Gronowie na oddziały dla najmłodszych, proponując kolorowe i przyjazne przestrzenie oraz nowoczesne pomoce dydaktyczne. To miało przyciągnąć do szkoły więcej uczniów, których liczba od wielu lat spadała. Jednak zdecydowana większość rodziców zdecydowała się posłać dzieci do innych placówek. W Gronowie w ostatnim roku funkcjonowania szkoły pozostało 21 uczniów, których uczyło 21 nauczycieli.
Decyzja o likwidacji szkoły była bardzo trudna dla władz gminy, zarówno dla wójta, jak i radnych, ale wydawała się jedyną racjonalną. Wójt Marek Nicewicz obiecał, że budynek zostanie przeznaczony na potrzeby społeczności lokalnej. I dokładnie tak się stało.
Po gruntownym remoncie budynku byłej szkoły od początku tego roku zaczęły urządzać się w nim kolejne środowiska. W przestronnych i komfortowych wnętrzach powstały Dzienny Dom Senior+, filia biblioteki publicznej (czytelników od razu przybyło), a także świetlica wiejska.
Termomodernizacja budynku została dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
30 marca odbyło się oficjalne otwarcie odnowionego obiektu. Zarówno on, jak i panująca w nim atmosfera zrobiły pozytywne wrażenie na wielu znamienitych gościach, a uczestnicy placówki nie kryli zadowolenia.
- Robimy różne różności, co tylko przyjdzie do głowy naszym opiekunkom, to nam pokażą, a my takie zdolne jesteśmy, że naprawdę wszystko wykonujemy – opowiadała Telewizji Polskiej Elżbieta Żerkowska, uczestniczka Dziennego Domu Senior+.
- Chcieliśmy stworzyć miejsce, które po prostu przyda się mieszkańcom – podkreślał wójt Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz.
- Obiekt posiada pomieszczenie ogólnodostępne, pełniące funkcję sali spotkań, pomieszczenie poradni indywidualnej, pomieszczenie socjalne, pralnię, poza tym aneksy kuchenne ze sprzętem i urządzeniami do przygotowywania posiłków, łazienkę i toalety oraz szatnię. Jest też pomieszczenie do zajęć rehabilitacyjno-ruchowych – wymienia radny z Gronowa Krzysztof Zając, który cieszy się, że sołectwo, w którym mieszka zyskało tak potrzebny i funkcjonalny obiekt.
Osoby po 60. roku życia mogą tutaj skorzystać m.in. z prowadzonych przez animatorów warsztatów rozwijania umiejętności i zainteresowań, fizjoterapii, poradnictwa zdrowotnego, psychologicznego, prawnego oraz socjalnego. Ćwiczą i chodzą na spacery. - Działania te mają na celu aktywizację seniorów, zagospodarowanie im czasu wolnego, a w konsekwencji dłuższe zachowanie sprawności psychofizycznej – mówi Marta Rębska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu, który prowadzi placówkę.
- Wykorzystanie pewnej wiedzy, doświadczenia życiowego, pewnej mądrości życiowej ludzi starszych, którzy mogą również młodszym mówić, co faktycznie w życiu jest ważne, to wszystko można zapewnić również w tego typu ośrodkach – stwierdził Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.
Wszystkie skupione w byłej szkole środowiska już zaczęły ze sobą współpracować, dając sobie nawzajem wiele radości i wzbogacając swoją codzienność.
Na tym nie koniec. W pobliżu odnowionego budynku, na boisku szkoły, powstanie nowy obiekt, od podstaw – Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowe, o którym szerzej pisaliśmy tutaj.