- Po wielu latach spełniło się nasze marzenie – mówiła Wioletta Pawłowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym. Nowy rok szkolny zainaugurowano w nowej sali gimnastycznej.
Przez 26 lat kolejne pokolenia uczniów szkoły korzystały z małej sali przy remizie OSP, która jest oddalona o kilkaset metrów. Sala tuż przy szkole zdecydowanie poprawi więc komfort nauki w Lubiczu Dolnym.
Lubicki Zakład Usług Komunalnych rozpoczął budowę sali w czerwcu ubiegłego roku. Wójt Marek Nicewicz zdecydował się na to, mimo odmowy dofinansowania przedsięwzięcia z programów rządowych, uzasadniając wówczas: - Mieszkańcy już od wielu lat zabiegali o tę inwestycję. Rozumiem ich potrzebę i uważam ją za ważną. Dlatego według mnie, ze względu na dobro uczniów, nie możemy dłużej czekać z rozpoczęciem tej inwestycji.
Z budżetu gminy na budowę sali wyłożono prawie 2 mln zł. Inwestycję wsparł także sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ponad 680 tys. zł.
Dokonaliśmy tego!
Dzisiaj w nowej sali zainaugurowano nowy rok szkolny. – Po wielu latach spełniło się nasze marzenie – mówiła dyrektor Wioletta Pawłowska. – Mamy salę, która jest dopełnieniem szkoły i daje nowe możliwości rozwoju.
Marszałek Piotr Całbecki zaznaczył: - Jestem tu w pierwszej kolejności, aby podziękować nauczycielom za to, że pomimo różnych problemów nadal są na posterunku. Dodał też: - Ta inwestycja zaprzecza stereotypom. Salę zbudowano w rok, jak na obecne trudne warunki za nieduże pieniądze, a wszystko dzięki determinacji wójta i rady gminy.
Tę determinację wójta i radnych podkreślała także poseł Iwona Michałek. – W przeszłości, jako pracownik kuratorium miałam nadzór nad tą szkołą. Przyjeżdżałam tutaj wielokrotnie i pamiętam, że już wtedy w różnych rozmowach przejawiała się tęsknota za salą.
Wójt Marek Nicewicz zwrócił się do wszystkich, którzy przyczynili się do powstania sali, wymieniając m.in. absolwentów szkoły, rodziców uczniów, grono pedagogiczne, sołectwo, a także radnych. – Dokonaliśmy tego, na co Lubicz Dolny czekał od wielu lat – powiedział. Zaznaczył, że nowa sala jest początkiem rewitalizacji Lubicza Dolnego, który podobnie jak inne miejscowości doczeka się także m.in. większej świetlicy. Świetlica, tak jak w Gronowie czy Złotorii, będzie częścią centrum aktywności społecznych integrującego różne środowiska.
Nowa część
Uroczystego otwarcia sali, rzucając piłką do bramki, dokonali marszałek Piotr Całbecki i wójt Marek Nicewicz, a dokończyli, rozcinając symboliczną planszę, znani sportowcy Marika Popowicz-Drapała i Sławomir Kruszkowski.
Nowa sala gimnastyczna w Lubiczu Dolnym wraz z łącznikiem i pomieszczeniami ma 420 m kw. powierzchni użytkowej.
Sama sala składa się boiska do koszykówki, wielkości 20 m x 11 m, a także boiska do siatkówki – 18 m x 9 m - wyposażonego w słupki z regulacją zawieszenia siatki, co umożliwi wykorzystanie ich także do gry w badmintona oraz tenisa. Jest też miejsce na rozłożenie maty do judo o wymiarach 10 m x 10 m. Nie zabrakło również nagłośnienia mobilnego, równoważni gimnastycznej z regulacją wysokości i konia gimnastycznego bez łęków, drabinek mocowanych wzdłuż ściany okiennej oraz ławek gimnastycznych.
Łącznik został przeznaczony na potrzeby socjalne. Znalazły się w nim toalety (w tym dla niepełnosprawnych) z młodzieżowymi elementami na ścianach, natryski, szatnie, pomieszczenie trenerskie i magazyn sprzętu.
Trochę historii
Nie wiadomo dokładnie kiedy w Lubiczu Dolnym założono pierwszą szkołę, ale na pewno istniała przed 1734 r. Była przy kościele należącym do ewangelików, między obecnymi ul. Dworcową a Ciemną. W 1748 r. uznano, że budynek nie nadaje się do dalszego użytkowania i zbudowano niewielką szkołę. W spisie statystycznym z 1866 r. jest informacja, że w tej miejscowości były dwa obwody szkolne katolicki i ewangelicki.
Decyzję o wybudowaniu szkoły podstawowej w dzisiejszym miejscu władze pruskie (Polska była pod zaborami) podjęły w 1904 r., a projekt zrealizowano w 1906. Jeden budynek przetrwał do dziś, drugi wyburzono, a na jego fundamentach postawiono dzisiejszy. W 1920 r. szkoła została polską. 11 września 2017 r. nadano jej imię bł. ks. Władysława Bukowińskiego.